Co je to djembe?

Africký buben Djembe je tradiční buben pohárovitého tvaru vyrobený z jednoho kusu velmi tvrdého rezonančního dřeva, který je pomocí důmyslného systému kovových obručí a provazů potažen oholenou kozí kůží.

Historie djembe

Tento africký buben má mnohasetletou tradici a jako místo vzniku tohoto bubnu bývá většinou označována oblast Hamana, což je teritorium na rozhraní Guiney a Mali. Zde až dodnes žije etnikum Mandeng, k němuž také buben djembe neodmyslitelně patří.

djembe slavnost

V tradiční vesnici národa Mandeng si nelze žádnou veřejnou událost představit bez doprovodu bubnů djembe. Původně na djembe hráli kováři (v místním jazyce numu) a hra na djembe patřila k jejich povinnostem, nedostávali za to žádny plat. V současnosti se spolu se vznikem velkých měst pozměnila i funkce tzv. djembefoly (hráče na djembe, mistra hry na djembe). V dnešní době většinou ti nejznámější a nejúspěšnější hráči na djembe nemají žádné jiné zaměstnání. Živí se hrou na slavnostech a výukou jednotlivých rytmů. Jsou ale i výjimky, jako třeba malijská žijící legenda Sega Cissé, který i ve svých 70ti letech stále farmaří a na djembe hraje pouze na slavnostech.

Výroba djembe

vyroba djembe detail

Vyrobit tradiční africký buben djembe je poměrně náročná procedura vyžadující jak fyzickou zdatnost, tak velkou zkušenost. Původně djembe vyráběli kováři pomocí několika k tomu speciálně vyrobených sekerek, motyček a dlát. Způsob výroby se v ničem nezměnil, pouze v dnešní době se hlavně ve městech můžeme setkat s rozvinutými manufakturami, kde se buben djembe vyrábí tradičně, ale už ve velkém. Skoro vždy je jedna výrobna určena pouze k výrobě korpusu, v další se potahují hotové korpusy kůží.

Technika hry na djembe

Na djembe se hraje holýma rukama a v základní technice rozlišujeme tři tóny. Nejhlubší je bas, hraný celou dlaní na střed bubnu, středový tón se nazývá tom nebo tonik a hraje se celými prsty na hranu bubnu. Poslední a nejvyšší, až kovově znějící je slap nebo také klaké. Tento zvuk vzniká při úderu uvolněnou rukou na okraj djembe, při němž blánu rozeznívají konečky prstů.

Současnost djembe

hra na djembe - svatba

Jak už bylo výše naznačeno patří buben djembe a hráči na něj neodmyslitelně k sociokulturnímu dění v tradiční komunitě etnika Mandeng. Zvuk bubnů doprovází všechny důležitější události ve vesnici a dnes často i ve městě. Bubnuje se a tančí na svatbách, při dožínkách i při slavnosti Soli, což je vstup do dospělosti, u chlapců spojený s obřízkou. Buben djembe je tedy velmi důležitý pro pospolitost celé komunity. Paradoxně ale v tradiční hierarchii nejsou hráči na djembe moc vysoko ceněni, ale stojí na úrovni nádeníků, djembe jednoduše není považováno za hudební nástroj, ale za nástroj, stejně jako sekera nebo kladivo.

Velký posun ve vnímání hráčů na djembe přinesla až moderní doba a hlavně období padesátých a šedesátých let, kdy se jednotlivé západoafrické země vymaňovali z koloniální nadvlády. Djembe se postupně stalo symbolem národní tradice a začaly vznikat takzvané národní balety, což jsou hudební a taneční soubory prezentující kulturu jednotlivých států. Protože dnešní státy západní Afriky jsou etnicky nejednotné, dostalo se povědomí o africkém bubnu djembe a rytmech na něj i do jiných etnik. Díky právě těmto baletům se djembe velmi rychle rozšířilo do celé západní Afriky a potom i do Evropy a Spojených států.

hra na djembe

V dnešní době se můžeme setkat s bubnem djembe v mnoha hudebních projektech po celém světě. V řadě zemí Evropy a v USA dnes žije mnoho skvělých hráčů , kteří vyučují hru na djembe i bělochy. Díky svému nezaměnitelnému zvuku djembe a energii jednotlivých djembefolů je dnes tradice hry na tento západoafrický buben rozšířená daleko za hranice svého vzniku.

S tím, jak se postupně djembe etablovalo i mimo rodnou oblast, se měnil i styl jednotlivých mistrů na djembe. Proto dnes můžeme vidět a slyšet nepřebernou škálu přístupů ke hře na buben djembe. Pokud byste chtěli ale vidět původní funkci djembe, museli byste se vydat na vesnici do severní Guiney nebo do jižního Mali. Zde byste se mohli ještě setkat s původní esencí djembe a tradiční hrou na tento skvělý buben. A takovou cestu Vám mohu vřele doporučit!