Workshop v Guiney 2015 Tisk E-mail

Bubnování a tanec v západní Africe/ Guinea

Pokud hrajete na djembe nebo se věnujete africkému tanci, máte více možností, jak se v tom zdokonalit. Je ale jedna, která se nedá ničím jiným nahradit: cesta přímo ke kořenům této kultury ? do západoafrické Guiney.

Na přelomu ledna a února 2013 máte možnost strávit čtyři nezapomenutelné týdny v místě, které je kolébkou hudebního nástroje djembe, hry na něj, a kde žijí potomci těch, kdo djembe vynalezli. V zimě 2013 pořádá organizace Tamana další z řady úspěšných workshopů přímo v Konakry.

Datum workshopu:

 

17. 1. - 14. 2. 2015

 

Zájemci si samozřejmě mohou po dohodě s organizátory pobyt na místě konání workshopu prodloužit.

Cena

Cena celého workshopu je 1200 Euro

Cena zahrnuje: ubytování

                         jídlo

                         výuku

                         dopravu z letiště

V ceně není zahrnuta cesta do Bara a zpět, což stojí asi 80 Euro.

Místo konání workshopu:

Workshopové centrum organizace Tamana se nachází v předměstské části Simbaya guinejského hlavního města Konakry. Tato čtvrť Konakry je vyhlášena tím, že zde žije řada hudebníků a tedy i bubeníků. Jen několik bloků od centra Tamana bydlí asi nejznámější hráč na djembe Famoudou Konaté. Centrum Tamana zbudovali dva němečtí perkusionisté Fränki B. Frank a Rale Dominick. Po mnoha peripetiích se jim podařilo splnit vytyčený cíl ? nabídnout zájemcům z Evropy možnost prožít workshop hry na djembe pod vedením afrických hráčů zaštítěný kvalitní organizací německých majitelů workshopového centra.

Samotné centrum Tamana nabízí pro účastníky kurzu na západoafrické poměry opravdový luxus. Spí se ve dvoulůžkových pokojích. K dispozici je velká místnost pro společné stolování, ale většinou se jí pod širým nebem. Velice nadstandardní je i sociální zařízení ? několik sprch a kohoutků a toalet.

Fotografie naleznete na edrese www.tamana.de v sekci Tamana Fotos

Jeden týden workshopu stráví účastníci ve vesnici Baro v centrální Guiney. Zde se naskýtá jedinečná možnost prožít na vlastní kůži tu pravou a původní tradici, která je spjatá právě s bubny djembe. Baro leží asi 600 km severně od pobřeží nedaleko od hranic s Mali a právě o této oblasti se říká, že odtud pochází djembe. Pobyt ve vesnici je pro každého velmi silný zážitek, protože při troše štěstí se zde každý může zúčastnit několika původních oslav, kde určitě nebude chybět hra na djembe a tanec (svatby, dununby ? tanec silných mužů, soli ? oslava vstupu chlapců do dospělosti a jiné).

Program workshopu

Výuka hry na djembe a basové bubny probíhá pět dnů v týdnu od 10 do 13 hodin. Výuka tance potom je od 17 do 19 hodin. Kdo nechce tančit (což hlavní organizátor Fränki B. Frank rozhodně nedoporučuje) může hrát společně s africkými bubeníky k tanečním hodinám.

Tento rozvrh není nijak fixní, podle složení skupiny a zájmu účastníků se dá flexibilně upravit. Výhodou centra je, že se dá bubnovat zároveň na dvou místech.

Nedílnou součástí programu je již výše popsaný týden pobytu v Baru. Zde je výuka bubnování a tance většinou volnější. Je to ovlivněno mnoha faktory ? např. když někdo ve vesnici zemře, nesmí se ten den bubnovat. Zároveň vesnice nabízí řadu zajímavých podívaných, takže někdy se raději všichni zúčastní slavnosti nebo vyrazí k řece.

Neděle a pondělky výuka neprobíhá, tyto dny jsou určeny k odpočinku, nákupům a nebo výletům na ostrov Room, kde jsou příjemné pláže. Pro nenasyty, kteří by chtěli v tyto dny bubnovat nebo tančit, není problém se dohodnout na soukromých hodinách se všudypřítomnými bubeníky a tanečnicemi z řad mladé generace.

Učitelé

Unikátní na centru Tamana je, že se zde budete učit od různých učitelů bubnování a tance. Poznáte tak různé styly a způsoby předávání tradice.

Výuku tance a hry na djembe vedou zkušení bubeníci a tanečníci, kteří působili a působí v těch nejlepších hudebních a tanečních guinejských souborech.

Ze starší generace se setkáte s Koungbannem Condé nebo Lanceiem Kanté (oba leadři Percussion de Guineé).

Pro tanečnice a tanečníky je připravena Manana Cissé, která tančí odmala a řadu let je pevně spjata s národním souborem Les Ballets africaines.  Velký zážitek je také vidět tančit a učit se od Mamady Kouroumy. Je to starý a zkušený tanečník, jeden ze zakládajících členů Les Ballets africaines.

Budete mít možnost učit se hrát a tančit i od mladé generace, která má zase trochu jiný styl a neuvěřitelnou energii.

Kuchyně

Možná se to zdá nedůležité, ale z vlastní zkušenosti vím, jak je guinejské jídlo odlišné od toho našeho a pro Evropana i jednotvárné. Jsou tací, kterým toto jídlo velmi vyhovuje, ale najdou se i jiní, pro které to může být po určité době problém. Jídlo v centru Tamana určitě nechutná jako v Evropě, ale pro účastníky se vaří mnohem rozmanitěji  i s prvky evropské kuchyně.

K snídani jsou bagety s máslem, sýrem, zeleninou a marmeládou. Obědy bývají lehčí, většinou tradiční omáčka rigra s rýží. K večeři se vaří mix africké a evropské kuchyně, takže dojde i na hranolky a nebo boloňské špagety. Samozřejmostí je ovoce a zelenina všech možných druhů. Pro vegetariány se vaří tak, že se vynechá maso v jídle pro ostatní. Pro bubeníky i tanečnice je kvalitní jídlo velmi důležité a toho se všem v Tamaně dostane.

Příprava na cestu

Příprava na takovou cestu, hlavně pokud se chystáte do této oblasti poprvé, je velmi osobní věc a každý ji pojímá jinak. Já vám mohu být nápomocen v tom, co je nezbytně nutné a bez čeho se neobejdete.

Vízum

Vízum pro  všechny účastníky zařizuji já v Berlíně, pokud si ho nechcete mermomocí zařídit sami. Potřebuji pouze vyplněný formulář, který na požádání dodám, dvě dokladové fotografie a platný pas. Cena víza je asi 100 Euro. Je lepší mít vízum na delší dobu než jakou plánujete setrvat, protože nikdy nevíte, co se stane (přeložení letu apod.).

Očkování

Povinné očkování pro Guineu (to znamená, že vás bez něj nevpustí do země) je pouze očkování proti žluté zimnici. Ostatní očkování je na vás. Podrobné informace vám poskytnou v centrech tropické medicíny. Je ale pravda, že vám doporučí úplně všechna očkování, co vás napadnou a je jen na vás, pro co se rozhodnete.

Profilaxe

Velkým strašákem všech oblastí poblíž rovníku je malárie. Tato choroba je opravdu nebezpečná a každý, kdo se vydá do Guiney, musí počítat s tím, že je zde riziko nakažení malárií. Neexistuje žádné očkování proti malárii, pouze tzv. profilaxe, to jsou léky, které mají předcházet nakažení a mírnit průběh choroby. Jsou dva medikamenty doporučené do této oblasti ? Lariam a Malaron. Na internetu nalezne info o obojím.

Ze tří českých skupin, které zatím byly v centru Tamana, nikdo malárii nedostal. Byli tam lidé, kteří brali Malaron nebo Lariam i ti, kteří nebrali žádnou profilaxi.

Protože malárii přenášejí komáři, je nejlepší profilaxí zamezit pokud možno bodnutím komárů, proto si nezapomeňte vzít zásobu kvalitních repelentů.

Velmi zajímavou a hojně využívanou alternativou jsou i homeopatické přípravky, které slouží jako profilaxe.

Rád zodpovím všechny konkrétní dotazy, které se týkají přípravy na cestu do Guiney na telefonu +420 775058908 nebo při osobním setkání.

   

Kontakt

Jan Vorlíček

Tel.: 775058908

Mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Německy mluvící zájemci najdou velmi podrobné informace na www.tamana.de