Jan Vorlíček Tisk E-mail

portretwebik.jpg Hrou na djembe se zabývám od roku 1996 a jako mnoho jiných jsem nejprve hrál čistě improvizačně. Brzy jsem ale poznal, že mi jen pouhé jamování s přáteli nestačí, a proto jsem se začal pídit po tom, jak se vlastně hraje na djembe v místě jeho zrození, tedy v západní Africe.

Postupem času jsem hře na djembe zcela propadl a z koníčka se brzy stalo povolání. Díky bubnování jsem se poznal s řadou hudebníků z Evropy a západní Afriky. Třikrát jsem navštívil Mali, kde jsem se učil od řady místních mistrů hry na djembe. Jeden studijní měsíc jsem pobýval i v Guiney.

V posledních letech jsem měl tu čest vystupovat s řadou špičkových hráčů na afické bubny, kromě jiných to byli Janos Crecelius (Německo), Drissa Koné (Mali), Tonton Sylla (Guinea), Thomas Guei (Pobřeží slonoviny), Louis Cesar Ewande (Francie), Palo Nowakem a Tomášem Markem (oba ČR).

Dlouhodobě spolupracuji s bubrníkem Tomášem Kerlem, společně působíme v tělěsech Ancient Groove, Barati Squat a Pararingapatam.

Mé ostatní aktivity spjaté s bubnováním
  • jako sólista hraji k pravidelným kurzům afrických tanců českých lektorek i k workshopům tanečníků a tanečnic ze zahraničí (www.afro.cz)
  • jsem předsedou občanského sdružení Baro, jež se zabývá propagací africké kultury (www.baro.cz)
  • působím jako vedoucí drumcirclů a lektor bubnování pro firmy